گروه هفت

از دانشنامه بازرگانی ، ویکی بازرگان
پرش به ناوبری پرش به جستجو

G7 چیست؟

به گزارشعصر ایرانبه نقل از بی‌بی‌سی، گروه7 یا G7 سازمانی متشکل از 7 اقتصاد بزرگ و پیشرفته جهانی است. کانادا، فرانسه، آلمان، ایتالیا، ژاپن، بریتانیا و آمریکا اعضای این گروه هستند.این گروه خود را متعهد به "جامعه‌ای از ارزش‌ها" می‌داند و آزادی، دموکراسی، حاکمیت قانون، پیشرفت و توسعه پایدار از اصول اساسی این کشورها محسوب می‌شود.

چه کار می‌کند؟

گروه اولیه سران G7 فقط 6 نفر بودند که برای اولین بار در سال 1975 و برای "تبادل راهکارها و ایده‌های ممکن" برای خروج از بحران اقتصاد جهانی آن سال‌ها دور هم جمع شدند. کانادا در سال‌های بعد به نشست‌های این گروه اضافه شد. وزرا و کارمندان کشورهای G7 برای بحث و گفت‌وگو در مورد مسائل مشترک و متقابل در اجلاس شرکت کرده و به ملاقات یکدیگر می‌روند.


هر کشور عضو به مدت یک سال ریاست G7 را بر عهده گرفته و هر سال میزبان این اجلاس دو روزه است.در اجلاس سال گذشته G7 سیاست، انرژی، تغییرات آب و هوایی، HIV/ ایدز و امنیت جهانی مورد بحث و بررسی گرفت.در پایان هر نشست بیانیه‌ای از موضوعات مورد توافق در نشست آن سال خوانده و تبین می‌شود.علاوه بر سران کشورهای G7، رئیس کمیسیون اروپا در این مراسم شرکت می‌کند. اما در اجلاس سال جاری "ژان کلاد یونکر" به دلیل عمل جراحی کیسه صفرا این نشست را از دست داد و به جای او "دونالد تاسک" رئیس شورای اروپا شرکت می‌کند.


آیا G7 موثر است؟اگرچه گروه 7 هواره مورد انتقاد قرار گرفته اما موفقیت‌هایی را نیز در کارنامه دارد.احداث صندوق جهانی برای مقابله با ایدز، سل و مالاریا یکی از آنها است. این صندوق از سال 2002 تا کنون جان 27 میلیون نفر را نجات داده است.

این گروه همچنین ادعا می‌کنند که عامل محرک اجرایی برای "توافق‌نامه آب و هوایی پاریس 2016" هستند. با این وجود آمریکا از این توافق‌نامه خارج شده و به آن عمل نمی‌کند.


چرا چین یکی از اعضای ای گروه نیست؟

برخلاف داشتن بیشترین جمعیت و دومین اقتصاد بزرگ جهان، سطح ثروت مردم چین نسبت به سرانه جمعیت پائین است.در واقع اقتصاد چین در تقابل با اعضای گروه 7 چندان پیشرفته محسوب نمی‌شود.با این وجود چین در گروه 20 (G20) به عنوان گروهی گسترده‌تر جای دارد و شهرهای مدرن خود مانند شانگهای را به رخ اعضای گروه 20 می‌کشد.

تکلیف روسیه در این گروه چیست؟

روسیه در سال 1998 به عضویت این گروه درآمد. در آن زمان این گروه با نام G8 معروف شد. اما پس از جدایی کریمه از اوکراین و الحاق آن به خاک روسیه به حالت تعلیق درآمد.دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا بر این باور است که این کشور باید مجددا در این گروه پذیرفته شود "زیرا این کشورها باید با روسیه بر سر میز، مذاکره کنند".

G7 با چه چالش‌هایی مواجه است؟

اعضای گروه G7 همواره با اختلاف نظرهای درون گروهی مواجه هستند."ترامپ" در اجلاس سال گذشته در کانادابر سر مسائلی مانند مالیات بر واردات و اقدامات شکل گرفته در حوزه تغییرات آب و هوایی با دیگر اعضای این گروه به مشکل خورد.این گروه همچنین به دلیل بازتاب وضعیت کنونی سیاست و اقتصاد جهانی مورد انتقاد قرار دارد.


در حال حاضر هیچ عضوی از آفریقا، آمریکای لاتین و نیم‌کره‌ی جنوبی در گروه 7 وجود ندارد. اقتصادهای نوظهور مانند هند و برزیل که رشد سریعی را از آن خود کرده‌اند در این گروه هیچ نماینده‌‌ای ندارند. با این وجود این اقتصادهای نوظهور در گروه 20 فعالیت گسترده‌ای دارند.براساس پیش‌بینی برخی از اقتصادانان جهانی، این اقتصادها تا سال 2050 از از ملت‌های گروه 7 پیشی می‌گیرند.


تفاوت گروه ۷ و گروه بیست :

کشورهای ثروتمند دنیا در اواخر دهه ۹۰ میلادی و پس از وقوع بحران مالی شرق آسیا تصمیم گرفتند تا با افزودن ۱۱ کشوری که با شتاب بیشتری نسبت به سایر کشورها در حال رشد و توسعه بودند، گروه ۲۰ را پایه‌گذاری کنند.اولین نشست گروه ۲۰ در سال ۱۹۹۹ به میزبانی آلمان و با حضور وزراء اقتصاد و روسای بانک مرکزی آرژانتین، استرالیا، برزیل، چین، هند، اندونزی، مکزیک، عربستان سعودی، آفریقای جنوبی، کره جنوبی، ترکیه، کشورهای عضو گروه ۸ و اتحادیه اروپا برگزار شد. البته اسپانیا نیز همواره به عنوان عضو میهمان در نشست‌های گروه ۲۰ شرکت دارد.کشورهای عضو گروه ۲۰ در حال حاضر ۹۰ درصد تولید ناخالص جهان و ۸۰ درصد تجارت جهانی را در اختیار دارند.حامیان تشکیل گروه ۲۰ معتقدند که همکاری آنها با کشورهای صنعتی نقش مهمی در غلبه بر بحران مالی شرق آسیا و تبعات جهانی آن داشت.بر همین اساس، در جریان نشست‌های گروه ۲۰ که پس از بحران اقتصادی سال ۲۰۰۸ با حضور سران این کشورها برگزار می‌شود، مهمترین مسائل مالی، تجاری، زیست محیطی و سیاسی جهان طرح می‌شود و تلاش می‌شود برنامه‌های هماهنگی برای حل آنها تهیه شود.همان‌طور که امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه در مجمع عمومی سازمان ملل در سپتامبر سال ۲۰۱۸ گفت، دوره‌ای که تصمیم‌های چندین کشور ثروتمند بتواند تعادل جهان را در بلندمدت حذف کند، گذشته است. در واقع ایده تشکیل گروه ۲۰ بر پایه فراگیر شدن چنین دیدگاهی در میان سران کشورهای صنعتی جهان ایجاد شد.